Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radek Zelenka

20. 9. 2008

Radek Zelenka (hraje David Nykl)

Radek Zelenka

Dr. Radek Zelenka je jedním ze členů expedice, která se vydala do ztraceného města Antiků - na Atlantis. Dr. Zelenka pochází z České republiky - mluví česky, ale plynně ovládá i angličtinu :). Je největším odborníkem na puddle jumpery i na další technologie města. Spolu s dr. McKayem patří k největším odborníkům na Antickou technologii. Bohužel nevlastní gen, s jehož pomocí dokáže člověk ovládat Antické technologie a i genová terapie dr. Becketta byla u dr. Zelenky neúspěšná (bohužel patří do 48% skupiny lidí, u kterých se gen neujme). Při průzkumu města byl dokonce nakažen smrtícím nanovirem, který byl díky silnému elektromagnetickému impulsu zničen a tak byl dr. Zelenka zachráněn.

Zelenka sice většinu času, co je na scéně mluví anglicky, ale občas utrousí i českou větu - většinou ve zcela nečekaných okamžicích. V epizodě Letters From Paegasus má dokonce přes minutu dlouhý plně český vzkaz o vynoření města na hladinu.

V nepřítomnosti dr. McKaye jej zastupuje, bere na sebe velkou zodpovědnost, stává se vedoucím vědcem a stará se o celé město. Často mívá dobré nápady nejen na záchranu města, ale i svých kolegů v nesnázích.

Dr. McKaye zachránil již několikrát - například tehdy, když se puddle jumper zasekl v Bráně nebo když se kvůli poškozenému motoru zřítil do oceánu a také mu pomohl při nehodě s wraithskou stíhačkou, kdy měl Rodney ve své hlavě dvě vědomí najednou.

Díky Zelenkově nápadu s blesky, které nabily generátor šítu, město přežilo bouři, dále vytvořil virus, který měl smazat antickou databázi a zajistit tak, aby se informace z ní nedostaly do rukou Wrathů. Zjistil, že nový antický zdroj energie nikdy nefungoval a varoval proto McKaye - bez úspěchu. Nápad se shozením sondy skrz pole na dilataci času byl rovněž jeho nápad. A nesmím zapomenout, že wraithský virus v počítačích na Atlantis objevil také on.

V časové linii, kdy se město Atlantis nevynořilo, zkoumal upravený puddle jumper, který byl vybaven zařízením, jež mu umožňovalo cestovat v čase. Spolu s dr. Beckettem hledal způsob, jak efektivně šířit retrovirus na Wraithských mateřských lodích. Pomáhal též Rodneymu s připojováním ovládacího křesla k novému naquadahovému generátoru, s dokončováním atomových bomb od rasy Geniů. Díky nově objeveným senzorům také upozornil na přilétající wraithskou stíhačku. Velkou částí se také podílel na nápadu se zamaskováním města a později tento nápad využil opačně - ke změně maskování jumperu na štít. Také pomáhal s úpravou jumperu, aby jej bylo možné ovládat na dálku pomocí ovládacího křesla.

Radek sice většinu času zůstává na Atlantis, ale několikrát ji opustil - aby zachránil dr. McKaye a por. Cadmanovou z wraithské stíhačky, při průzkumu antické laboratoře s novým zdrojem energie, když bylo třeba zjistit zadané adresy z DHD a také proto, aby zkontroloval EM zařízení "na planetě dětí", kde musel kvůli situaci na Atlantis nějakou dobu zůstat. Děti ho však trochu poznamenaly, a protože to byl dr. McKay, kdo Zelenku na tuto planetu poslal, asi mu to nikdy neodpustí.

Dr. Zelenkovi se podařilo úplnou náhodou objevit Antické senzory dalekého vesmíru a otevírací střechu v hangáru puddle jumperů. Také již dvakrát objevil Wraithské mateřské lodě, které měly namířeno k Atlantis.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář