Jdi na obsah Jdi na menu
 


Carson Beckett

20. 9. 2008

Carson Beckett (hraje Paul McGillion)

Carson Beckett

Dr. Carson Beckett je vynikající lékař, genový inženýr a biolog. Pochází ze Skotska - jde to poznat z jeho "skvělého" přízvuku, který má asi jako jediný z expedice. Jeho zásluhou byl objeven antický gen, jenž je potřeba ovládání většiny antických technologií. Dr. Beckett sice antický gen vlastní, ale má panickou hrůzu jej používat. To kvůli zážitku s neúmyslným vypuštěním antické střely na helikoptéru generála O'Neilla.

Dr. Beckettovi se podařilo přijít na způsob, jak uměle implantovat antický gen lidem, kteří jej nevlastní. Tuto terapii úspěšně podstoupil např. dr. McKay, gen se ale bohužel nedokáže ujmout asi u 48% lidí. Dalším Beckettovým dílem je retrovirus - ten dokáže odstranit z Wraithů část Eratruského brouka a ponechat pouze tu lidskou. První pokus byl bohužel neúspěšný - fungoval přesně opačně, ale další (na Michaelovi) byl naprosto vydařený, jediným vedlejším účinkem byla amnézie.

Carson také spolupracoval s vědci na planetě Hoph na vytvoření proteinu, který by znemožňoval Wraithům vysávat z lidí jejich životní energii. Po vyčerpávající práci se mu tento protein podařilo uměle syntetizovat. Vytvořený protein tak Wraithovi zabránil ve vysátí člověka. Avšak vytvářel reakci, při níž vnikaly toxiny, které Wraitha otrávily. Lék měl bohužel také své vedlejší účinky - u 50% lidí, kterým se naočkoval, způsobil selhání plic a následnou smrt.

Beckett je velice důležitým a nepostradatelným členem expedice. Již mnohokrát zachránil životy mnoha lidem - ať už z expedice či z jiných světů. McKayovi, který se předávkoval wraithským enzymem, dvakrát Johnu Sheppardovi - když byl napaden eratruským broukem a tehdy, když se nakazil Beckettovým retrovirem. Za záchranu svého života mu také vděčí Ronan Dex, kterého postřelila dr. Weirová ovládaná cizím vědomím. Ronanovi také odstranil z jeho zad sledovací zařízení, které mu voperovali Wraithové. Carson též zachránil několik lidí z rasy Geniů, kteří byli ozáření při výrobě atomových bomb a mezi kterými byla i Ladonova sestra - Dahlia.

Carson Beckett paří k nejlepším lékařům, a proto si dr. Weirová nemohla vybrat do své expedice nikoho lepšího a kvalifikovanějšího než právě jeho.

Bohužel v díle 3x17 při výkonávání své práce zemřel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář